Darmowa dostawa od 500,00 zł

Styl Bauhaus we wnętrzach – prosta i funkcjonalna przestrzeń architektury wnętrza ukryta w meblach

2025-02-06
Styl Bauhaus we wnętrzach – prosta i funkcjonalna przestrzeń architektury wnętrza ukryta w meblach

WSZYSTKO, CO MUSISZ WIEDZIEĆ:

Styl Bauhaus to jeden z najważniejszych nurtów w architekturze i wzornictwie, który łączy minimalizm, funkcjonalność i nowoczesność. Jego kluczowe cechy to proste bryły budynków, duże przeszklenia oraz przestronne, jasne wnętrza bez zbędnych dekoracji. We wnętrzach dominują geometryczne formy, a granice między pomieszczeniami są często płynne. Styl ten stawia na praktyczność, dlatego meble mają prostą konstrukcję i łączą metal, szkło oraz drewno.

Kolorystyka Bauhausu bazuje na jasnych, neutralnych barwach, takich jak biel, beż i szarość, z akcentami mocniejszych kolorów, np. czerwieni czy błękitu. Charakterystyczne dla tego stylu są także funkcjonalne, minimalistyczne lustra oraz nowoczesne krzesła ze stelażami zamiast tradycyjnych nóg. Mimo upływu lat Bauhaus wciąż pozostaje jednym z najbardziej ponadczasowych i inspirujących stylów aranżacyjnych.

Najważniejsze informacje o stylu Bauhaus

Styl Bauhaus niedawno świętował swoje setne urodziny, więc z naszego punktu widzenia wpisuje się w katalog stylów retro. I, co ciekawe, od początku miał być sposobem na nawiązanie do tradycji i wykorzystanie ręcznego rzemiosła, które w dobie rewolucji przemysłowej zaczęło zanikać. Ten styl miał zdominować wszystkie dziedziny życia, nie tylko architekturę wnętrz. Wyszło nieco inaczej, ale styl Bauhaus we wnętrzach widywany jest do dziś, często pod przykrywką stylu loftowego. Bo tymże w istocie jest Bauhaus – to pełna światła przestrzeń z dużymi oknami i bardzo symbolicznym podziałem na poszczególne pomieszczenia. Umeblowanie powinno być skromne, minimalistyczne, dążyć jedynie do zaspokojenia podstawowych potrzeb.

Nowoczesny salon z dużym oknem i widokiem na ogród

Bauhaus, czyli rewolucja wzornictwa i pierwsza szkoła designu

Głównym założeniem stylu Bauhaus w aranżacji wnętrz, była chęć wniesienia powiewu świeżości, dopasowania domów do szybko zachodzących po sobie przemian społecznych i gospodarczych. Z jednej strony miało więc być tradycyjnie i z szacunkiem dla rzemieślników, z drugiej – nowocześnie, wręcz awangardowo. Na salony wkroczyły zgodnie symetria i geometria. Całkowicie zrezygnowano z dekoracyjnych dodatków, funkcję ozdabiania wnętrz powierzający wyłącznie przedmiotom użytkowym.

Architektura budynków w stylu Bauhaus a ich odwzorowanie we wnętrzu

Pierwotna stylistyka budynków w stylu Bauhaus była tak prosta i nowoczesna, że właściwie nic już się uprościć i unowocześnić nie dało. To jeden z niewielu stylów, który przetrwał sto lat w niemal niezmienionej formie. Kubistyczna bryła budynku w założeniu miała być prosta, zbliżona do prostopadłościanu lub sześcianu. Jej wyróżnikiem miały być duże fragmenty przeszklonych ścian, co przełożyło się na stworzenie bardzo jasnych i przestronnych wnętrz.

Tak też jest do tej pory. Proste bryły budynków i wnętrza oparte na układzie prostokątnym są wyróżnikiem stylu Bauhaus.

Słynni projektanci Bauhausu

Za ojca stylu Bauhaus uważa się Waltera Gropiusa, założyciela słynnej weimarskiej szkoły projektowej o tej samej nazwie. W późniejszych latach jego dzieło kontynuowali Hannes Meyer i Mies van der Rohe. Adepci sztuki projektowania w stylu Bauhaus pobierali nauki od najlepszych w tamtym czasie architektów, malarzy, konstruktorów, fotografów i scenografów. Nie zabrakło wśród nich Paula Klee, Marcela Breuera, Wassilija Kandiskiego. Florence i Hans Knoll wzięli na swoje barki ciężar przeniesienia idei Bauhausu na grunt amerykański.

Otwarta przestrzeń i meble o prostych, geometrycznych formach

Współczesny styl Bauhaus to przestronne wnętrza, w których granica pomiędzy poszczególnymi pomieszczeniami jest bardzo płynna. Czasem są nią ażurowe ściany lub półścianki, często jednak możemy się jej jedynie domyślać na podstawie innego wyglądu mebli lub innej funkcji tej części domu. Normą jest kuchnia otwarta na salon połączony z gabinetem i sypialnią.

Meble w stylu Bauhaus w pełni zasługują na miano minimalistycznych, wręcz surowych. Proste, klasyczne kształty wykorzystujące wzory geometryczne wnoszą do wnętrz harmonię i spokój. Wyraźnie widać tu, że meble mają przede wszystkim służyć, a dopiero potem wyglądać, choć ich prezencja też jest bardzo ważna.

Kolorystyka stylu Bauhausu - jasne, kremowe i jednolite oraz naturalne

Styl Bauhaus i styl industrialny w założeniach są bardzo do siebie podobne, ale jest coś, co wyraźnie je różni. O ile wnętrza loftowe mają prawo być ciemne (czarny marmur, ceglane ściany, surowy beton itp.), to wnętrza Bauhaus wyróżnia spokojna kolorystyka. Na ścianach dumnie prezentuje się biel i jasne odcienie beżu. Towarzyszą im drewniane bądź kamienne podłogi. Meble najczęściej też są białe lub kremowe, ale tu mamy prawo do pewnego odstępstwa, wybierając np. sofę w kolorze żywej czerwieni, zieleni bądź błękitu. Taki wyrazisty akcent kolorystyczny ma z jednej strony przyciągać wzrok, z drugiej potęgować wrażenie wszechobecnej naturalnej jasności.

Lustra w stylu Bauhausu - kształty i wzory

Koło i owal to dwa najczęściej wybierane kształty przy produkcji luster w stylu Bauhaus. Luster bardzo funkcjonalnych i oprawionych w cienkie ramy. Nie znajdziemy tu wzornictwa charakterystycznego dla stylu glamour, grubych i awangardowych ram, nierzadko szerokością przewyższających same lustra. Tym razem jest prosto, wręcz minimalistycznie, ale za to wizualnie lekko i bardzo praktycznie. Okrągłe lustra widuje się przede wszystkim w łazienkach. Owalne pojawiają się w salonach i przedpokojach. Kolorystyka samych ram jest mocno osadzona w klasyce. Dominuje złoto, srebro i czerń, czyli propozycje charakterystyczne dla holenderskiej marki Eichholtz.

Studio z drewnianymi akcentami i otwartą przestrzenią

Meble w stylu Bauhaus – prosto, przestronnie i funkcjonalnie

Cechą charakterystyczną mebli w stylu Bauhaus jest minimalizm i brak dekoracji. Zastąpiono je, ustawiając obok siebie meble błyszczące i matowe lub tworząc oryginalne fronty wykorzystujące różne materiały. Krzesła i fotele to połączenie metalowych stelaży z kolorowymi obiciami. Szafy, komodystołystoliki kawowebiurka i konsole są wizualnie bardzo lekkie i mają liczne przeszklenia. Często rolę szaf pełnią regały, a same szafy garderobiane mają szklane drzwi. Wszystko to po to, by jak najmocniej podkreślić przestronność wnętrza. Proste formy mebli nijak się mają do ciężkich propozycji znanych ze stylu kolonialnego. Tu meble są praktycznie niewidoczne.

Krzesła w stylu Bauhaus - jakimi modelami warto się zainteresować

Jeśli chodzi o krzesło, to musi być przede wszystkim wygodne, co zresztą w pełni komponuje się z dużą funkcjonalnością stylu Bauhaus. Same krzesła są zresztą dość oryginalne. Przede wszystkim brakuje im klasycznych nóg. Zamiast nich w dolnej części mebla można zobaczyć futurystyczny stelaż. Krzesło wygląda jak zawieszone w powietrzu i tylko doskonałe proporcje oraz symetria sprawiają, że się nie przewraca.

Jak wybrać idealne meble do wnętrz w stylu Bauhaus

Bauhaus to styl wysoko stawiający na funkcjonalność, więc wszystkie meble, które sobie wybierzemy do domu, muszą przede wszystkim spełniać nasze wymagania w zakresie wygody i walorów użytkowych. Jeśli zdecydujemy się ustawić w salonie kolumny bądź konsole, w żadnym razie nie powinny stać puste. Niech będą podstawą dla kwiatów, lampionów lub lampek stołowych.

Meble Bauhaus to połączenie metalu i szkła i w tym kierunku powinniśmy patrzeć w pierwszej kolejności. Designerska nowoczesność połączona z szeregiem zastosowanych rozwiązań czysto praktycznych jest jedną z lepszych propozycji do domów, biur i hoteli.

Pokaż więcej wpisów z Luty 2025

Polecane

Prawdziwe opinie klientów
4.9 / 5.0 50 opinii
pixelpixel