Darmowa dostawa od 500,00 zł

Art branding czyli budowanie wizerunku marek przez pryzmat sztuki. Słynne kolaboracje z Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku.

2024-01-29
Art branding czyli budowanie wizerunku marek przez pryzmat sztuki. Słynne kolaboracje z Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku.

Sztuka od wieków odgrywa kluczową rolę w ludzkiej kulturze. Inspiruje, porusza emocje i rozwija nas. Jednak w dzisiejszym świecie sztuka nie tylko zdobi galerie i muzea, ale staje się integralną częścią strategii marketingowych wielu marek. W artykule tym przyjrzymy się związkom, jakie wytworzyć się mogą między marką a sztuką podczas wspólnych kolaboracji, kiedy sztuka wprawia w ruch słupki wykresów finansowych.

 

 

Art branding. Sztuka jako Inspiracja.

Sztuka może stanowić niezwykłe źródło inspiracji dla marek, pomagając im wyróżnić się na rynku. Ładunek emocjonalny, historia, która stoi za dziełem artystycznym może przekładać się na wzmocnienie unikalnego DNA marki. Przykłady abstrakcyjnych form, bogatych kolorów czy innowacyjnych technik mogą być źródłem pomysłów na nowoczesne, intrygujące nowe konteksty wizerunku marki.  

Art branding. Sztuka w przestrzeni publicznej.

Wizerunek marki często kształtuje się również poprzez fizyczną obecność w przestrzeni publicznej. Wiele marek decyduje się na inwestycje w sztukę uliczną, instalacje artystyczne, czy sponsorowanie wydarzeń kulturalnych. To nie tylko sposoby na zwrócenie uwagi, ale również na zbudowanie pozytywnego wizerunku poprzez zaangażowanie lokalnej społeczności.  

Art branding. Współpraca z artystami.

Coraz częściej firmy decydują się na współpracę z artystami w celu stworzenia limitowanych edycji produktów, specjalnych kolekcji czy unikatowych projektów. Taka współpraca nie tylko wzbogaca ofertę marki, ale również tworzy silne powiązania między światem sztuki a konsumentami. Odkrywanie nowych dróg integracji sztuki i biznesu to nie tylko wyzwanie, ale również szansa na stworzenie czegoś wyjątkowego i niezapomnianego.

 

Niepodważalnym liderem w obszarze działań kolaboracyjnych między światem sztuki a markami jest Metropolitan Museum of Art, znane powszechnie jako Met. Ta instytucja kultury przyciąga uwagę miłośników sztuki z całego świata. Nie tylko artyści, ale również wielu profesjonalistów z obszaru marketingu dostrzegło potencjał współpracy z tą renomowaną instytucją. Poniżej przyjrzymy się kilku słynnym kolaboracjom marek z Metropolitan Museum of Art, które łączą światy mody, designu i sztuki.  

The Met x Costume Institute Gala czyli SAVE THE DATE 6.05.2024.

Jednym z najbardziej prestiżowych wydarzeń modowych na świecie jest doroczna Met Gala, organizowana przez Costume Institute przy Met. To coroczna impreza charytatywna, której celem jest zebranie środków na rzecz należącego do Metropolitan Museum of Art w Nowym Jorku Instytutu Kostiumów. Odbywa się w maju. Bilety na tę imprezę sięgają kwot pięćdziesięciu tysięcy dolarów. Wiele marek modowych, od haute couture po firmy z odzieżą streetwearową, nawiązało współpracę z Met, projektując kreacje dla zaproszonych gości. To nie tylko doskonała okazja do eksponowania swoich najnowszych kolekcji, ale wielkie wydarzenie artystyczne. Obecność podczas Met nobilituje i podbija wizerunek.

Oto, co powiedział Andrew Bolton, kurator Costume Institute o nadchodzącej edycji, która odbędzie się 6 maja 2024, a jej motywem przewodnim jest hasło "Sleeping Beauties: Reawakening Fashion":   

"Kiedy element odzieży trafia do naszej kolekcji, jego status zmienia się nieodwracalnie. To, co kiedyś było istotną częścią doświadczenia życiowego danej osoby, teraz jest nieruchomym "dziełem sztuki", którego nie można już nosić, słyszeć, dotknąć ani powąchać (...) Natura jest osią naszej kolekcji, służąc jako metafora kruchości i efemeryczności mody, społeczeństwa oraz cyklicznej natury odnowy i odrodzenia".

The Met x Apple.

Technologia połączyła siły ze sztuką przy okazji współpracy Apple z Met. Kolaboracja zaowocowała aplikacją "Metropolitan Museum of Art Official Guide". Ta innowacyjna aplikacja umożliwia zwiedzanie muzeum wirtualnie, oferując interaktywne trasy, opowieści o eksponatach i bogatą wiedzę na temat sztuki. To doskonały przykład, jak marka technologiczna może wykorzystać siłę sztuki do wzmacniania swojego DNA, przyczyniając się jednocześnie do poszerzania dostępności sztuki wysokiej dla szerszej publiczności.        

The Met Collection x Eichholtz.

Bardzo ciekawa kooperacja holenderskiej renomowanej marki wyposażenia wnętrz Eichholtz i Met, wykorzystuje historyczne dziedzictwo zbiorów Metropolitan Museum of Art przy stworzeniu kolekcji mebli i akcesoriów segmentu premium.

Kolekcja The Met x Eichholtz obejmuje 40 reinterpretacji dzieł sztuki, w tym eleganckie posągi i popiersia wyrzeźbione w szlachetnych materiałach, w tym w brązie, mosiądzu i marmurze. To popis wysokiej klasy rękodzieła, które niejako jest hołdem złożonym technikom i kulturom przeszłości. Jest fantazją niejednego artysty czy miłośnika sztuki – zgubić się  w Met albo zostać przypadkowo zamkniętym na noc.

I taką rzadką okazję mieli -dyrektor kreatywny firmy Eichholtz, Edwin van der Gun i jego zespół projektowy. Oto jak opowiada o tym doświadczeniu sam Edwin van der Gun:

    „Tworzenie kolekcji Met x Eichholtz było dla mnie i mojego zespołu wyjątkowym doświadczeniem. Przez rok mogliśmy bez skrępowania poznawać jej zbiory i eksplorować archiwa, gdy było ono zamknięte dla zwiedzających. Doprowadziło nas to do zaprojektowania kolekcji, z której jesteśmy niesamowicie dumni. Nasz bliski kontakt z artefaktami i dziełami sztuki, możliwość poznania struktury i materii dzieł sztuki wydawała się okazją, która zdarza się raz w życiu. Rezultatem jest wyjątkowa kolekcja ręcznie wykonanych elementów wyposażenia wnętrz, o których wiemy, że pięknie wpisują się w styl marki Eichholtz i będą pasować do szerokiej gamy luksusowych wnętrz.”  

Kolaboracje marek z Metropolitan Museum of Art nie tylko integrują światy mody, designu i sztuki, ale również przyczyniają się do promocji sztuki na globalną skalę. To nie tylko biznesowe kooperacje, ale również szansa na stworzenie unikalnych, inspirujących projektów, które trafiają do szerokiej rzeszy odbiorców. Możliwość łączenia różnych dziedzin, promowanie sztuki oraz poszukiwania nowej jakości i kontekstów sprawiło, że kolaboracje sztuki i biznesu są atrakcyjną drogą zarówno dla instytucji kulturalnych, marek oraz samych konsumentów. Otwierają one drzwi do eksploracji nowych form wyrazu i pozwalają na tworzenie inspirujących doświadczeń dla wszystkich, którzy cenią zarówno piękno sztuki, jak i unikalny styl marek.  

The Met x Eichholtz Collection
The Met x Eichholtz Collection
The Met x Eichholtz
Pokaż więcej wpisów z Styczeń 2024
Zaufane Opinie IdoSell
4.93 / 5.00 28 opinii
Zaufane Opinie IdoSell
2024-04-22
Szybciej niż się spodziewałam a filiżanki piękne Polecam
2024-03-18
Zakupy udane, miły kontakt. Realizacja zamówienia przebiegła pomyślnie. Polecam
pixelpixelpixel