Jak odmienić salon bez remontu? Diabeł tkwi w szczegółach, czyli wiosenne dodatki


Wbrew pozorom to nie kolory ścian i mebli decydują o charakterze i wystroju wnętrza, ale właśnie dodatki, czyli to, co możemy najłatwiej zmienić. Metamorfoza salonu na wiosnę nie jest zadaniem skomplikowanym. Wystarczy wpuścić do wnętrza nieco wiosennych barw i motywów. Zamiast gładkich poszewek na poduszki dekoracyjne wybierz te w kwiaty. Biały obrus na stole możesz zamienić na cytrynowy lub seledynowy. Jednolite gładkie firany zastąp ażurowymi, a na stoliku kawowym ustaw wazon z kwiatami. Pamiętaj tylko by wszystkie nowo wybrane dodatki utrzymać w jednolitej stylistyce i kolorystyce.


Klasyka w nowoczesnym wydaniu – czyli jak stylowo wprowadzić do wnętrza wiosenne dekoracje?


W nowoczesnych wnętrzach urządzonych bez przepychu i nadmiaru ozdób wiosenne dekoracje trzeba wprowadzać z dużym wyczuciem. Ustawienie kolorowych dodatków wszędzie tam, gdzie znajdzie się na nie miejsce, niekoniecznie da oczekiwany efekt.


wiosenne dekoracje do salonu


Tu, zamiast kolorami, warto pobawić się kształtami. Srebrne i złote dodatki w kształcie ptaszków, kwiatów, króliczków będą idealnym wyborem do wysmakowanych wnętrz. Warto też zwrócić uwagę na ceramikę dekoracyjną i użytkową. Tu nawet zamiana jednolitej zastawy stołowej na ręcznie malowaną w kwiaty będzie miała duże znaczenie.


Nie znaczy to oczywiście, że w nowoczesnym, awangardowym wnętrzu nie znajdzie się miejsce na świeże kwiaty. W tym przypadku jednak warto zadbać o dobór wazonu, który z jednej strony podkreśli nadejście optymistycznej pory roku, z drugiej stylistycznie dobrze skomponuje się z aranżacją salonu.


Wiosenny wystrój salonu – kwiaty i rośliny nie tylko w donicach


Trudno sobie wyobrazić wiosenny wystrój salonu bez kwiatów. Wszak to one są widocznym zwiastunem wiosny, zapowiedzią wyraźnego ocieplenia, obietnicą lata.


Nie masz ręki do kwiatów, zapominasz o podlewaniu, nigdy nie chcą ci kwitnąć? To nie problem, są inne sposoby na ukwiecenie wnętrza. Możesz na przykład kupić gotowe dekoracje wiosenne na okna lub postawić na nowoczesne wazony dekoracyjne, do których trafią cięte kwiaty. Same wazony powinny przede wszystkim pasować do wnętrza, ich kolorystyka nie musi ściśle łączyć się z porą roku. W bieżącym sezonie hitem są wazony turkusowe, w których pięknie zaprezentują się wiosenne żonkile i tulipany. Ponadto wazony dekoracyjne do salonu mogą służyć też sztucznym kwiatom.


Wiosenny wystrój salonu - wazony


Kolor w nowoczesnych wnętrzach – soczyste barwy czy zgaszone pastele?


Wiosenne dodatki do domu to nie tylko te w kolorze cytrynowej żółci, jasnej zieleni i soczystej pomarańczy. Chociaż wydają się najbardziej oczywiste, trzeba pamiętać, że metamorfoza salonu na wiosnę powinna być przeprowadzona w zgodzie z ogólną aranżacją wnętrza. Nie wszędzie dodatki tradycyjnie uznawane za wiosenne będą najlepszym rozwiązaniem.


W nowoczesnych wnętrzach minimalistycznych, industrialnych, monochromatycznych i mieszczańskich zdecydowanie lepiej sprawdzą się pastelowe dodatki. Seledyn i blady róż to także kolory wiosny, zwłaszcza gdy zgrabnie je ze sobą połączymy. Natomiast we wnętrzach vintage, rustykalnych, boho i eko można postawić na wiosenne dodatki do domu w tradycyjnych, żywych barwach.


Wiosenne tekstylia – aranżacja okna w kuchni i nie tylko


Wiosna to zwyczajowy sezon na mycie okien i chociaż zajęcie to trudno uznać za przyjemne, warto znaleźć na nie czas. Kryształowo czyste okna wpuszczają do domu więcej światła słonecznego, co samo w sobie wprowadza wiosenną atmosferę.


Aby ją dodatkowo podkreślić, warto zmienić domowe tekstylia na te kojarzące się z wiosną. Ciężkie zimowe zasłony z weluru muszą ustąpić miejsca lekkim bawełnianym zasłonkom w jasnych, optymistycznych barwach. Nie będzie przesadą wybranie wzorzystych tkanin dekorowanych motywami kojarzącymi się z wiosną – kwiaty, ptaki, motyle itp.


W oknach kuchennych rzadko kiedy wiszą długie zasłony. Te krótkie warto upiąć po bokach okna chwostami. Ten zabieg, często stosowany w stylu rustykalnym, wprowadzi pomieszczenia wiosenną lekkość.


Wiosenne tekstylia - aranżacje


Domowa galeria sztuki – grafiki i obrazy jako idealna dekoracja na wiosnę


Jeśli ściany nie były do tej pory niczym udekorowane, to najwyższy czas to nadrobić. Nie trzeba od razu kupować obrazów w grubych ramach – tak naprawdę tego typu dekoracje sprawdzają się tylko w dużych wnętrzach. W mniejszych zdecydowanie lepszym wyborem będą grafiki w cienkich ramkach lub antyramach. Jakie? To już zależy od stylu wnętrza.


Grafiki i obrazy - idealna aranżacja na wiosnę


W salonie klasycznym, rustykalnym, eko i mieszczańskim dobrze sprawdzą się kwiaty, zarówno w wersji kolorowej, jak i czarno-białej. We wnętrzach nowoczesnych natomiast, śmiało można powiesić na ścianie abstrakcyjną grafikę. Warunkiem jest tylko dobre dobranie kolorystyki do wnętrza. Jak już zostało wspomniane wyżej, tu sprawdzą się zarówno tradycyjne wiosenne barwy, jak i pastele.