Streamline - styl okrętowy, Streamlining, czyli treamlined Moderne - co trzeba o nim wiedzieć?


Styl okrętowy we wnętrzach, czy to ma rację bytu? Jak najbardziej tak! Nie chodzi przecież o niskie pomieszczenia z małymi, okrągłymi oknami. Styl Streamline kocha duże, przestronne wnętrza o nietypowych kształtach. Podobnie jak na statkach, nie ma tu wyraźnych kątów, w ich miejscach mamy łagodne zaokrąglenia i łuki.


Odkryj genezę, wzorce estetyczne i historyczne wpływy fascynującego stylu


Styl Streamline Moderne ma bardzo krótką, bo niespełna stuletnią historię. Jego początki datuje się na lata trzydzieste ubiegłego wieku. Początkowo pojawił się w architekturze, ale szybko został przeniesiony także do wnętrz, jako jeden z wiodących i nowoczesnych jak na tamte czasy, stylów dekoracyjnych.


Pierwowzorem dla budynków w stylu Streamline były okręty, których kształty wyraźnie bazują na łukach, zaokrągleniach i braku wyraźnych granic między poszczególnymi fragmentami konstrukcji. Jednak, co ciekawe, zanim Streamline pojawił się w architekturze, był wykorzystany w motoryzacji. Samochód o zaokrąglonych kształtach eliminujących opory powietrza miał być synonimem zawrotnej prędkości.


Streamline - styl okrętowy


Art Deco i Streamline Moderne to wpływowy styl projektowania w sztukach wizualnych


Niektóre style dekoracji wnętrz są wręcz stworzone do tego, by czerpać z nich inspirację i na ich bazie tworzyć nowe, niepowtarzalne kreacje wnętrzarskie oraz inne – malarskie, rzeźbiarskie itp. Art Deco i Streamline Moderne niewątpliwie do nich należą. To bardzo wyraziste i jednoznacznie zdefiniowane trendy, które mogą być (i często są) wyznacznikiem nowych nurtów w sztukach wizualnych.


Jak rozpoznać Streamline Moderne? Oto jego charakterystyczne cechy


Ulubioną figurą geometryczną stylu okrętowego jest owal. Znajdziemy go nie tylko w dekoracjach wykorzystanych do aranżacji wnętrza, ale i w architekturze. Owalny salon, sypialnia, czy nawet kuchnia doskonale wpisują się w styl Streamline Moderne.


Wnętrza są jasne, dobrze doświetlone, najczęściej utrzymane w odcieniach bieli, ale nie jest to regułą. Widuje się okrętowe wnętrza w odcieniach beżu i brązu, a nawet zieleni.


Art Deco i Streamline Moderne


Jakie materiały i technologie odnajdziemy w stylu Streamline Moderne


Styl Streamline Moderne to piękno ekskluzywnych wnętrz wyczarowane przy pomocy naturalnych materiałów. W użyciu jest drewno, kamień i szkło. Szczególnie to ostatnie odgrywa dużą rolę w aranżacji wnętrz. Szklane pustaki, czyli popularne luksfery, są wykorzystywane do wznoszenia dużych fragmentów ścian, które pięknie lśnią w słońcu, dając wrażenie przebywania w otwartej przestrzeni.


Geometryczne wzory i ozdoby - Streamline stawia na aerodynamikę i opiera się na gładkich krzywiznach


Owalne kształty, delikatne łuki, łagodne krzywizny – takie elementy spotkamy w stylu Streamline Moderne najczęściej. Brak wyraźnie ostrych kantów sprawia, że wnętrza wydają się większe i, nieco paradoksalnie, bardziej przytulne. Nawet te meble i dekoracje, które teoretycznie są kwadratowe lub prostokątne, mają wyraźnie złagodzone brzegi i narożniki. Podobnie wzory widoczne na tapetach lub tekstyliach opierają się na prostocie i pozbawionej ostrych kątów geometrii.


styl Art Deco


Definiowanie stylu Art Deco


Art Deco to wyrafinowany styl łączący funkcjonalność i piękno. Dużą wagę przywiązuje do symetrii i dbałości o detale. Z jednej strony ma być praktycznie i funkcjonalnie, z drugiej bardzo spójnie i ekskluzywnie. Tu nawet klamka w drzwiach nie jest dobierana przypadkowo.


Wnętrza w stylu Art Deco aranżowane są w bardzo stonowanej kolorystyce. Przeważa biel, czerń, odcienie beżu, brązu i szarości. Na tym tle doskonale prezentują się kolorowe dodatki w mocno nasyconych barwach. W tym stylu często aranżuje się biura.


Początki Art Deco


Art Deco jest stylem bardzo młodym, niewiele starszym od Streamline Moderne. Pojawił się w latach dwudziestych ubiegłego wieku i był zbuntowaną odpowiedzią na secesyjny przepych i bezład niemający wiele wspólnego z funkcjonalnością. Stąd w Art Deco wyraźnie widać umiłowanie symetrii i równowagi, a także geometrii, co w tamtych czasach było bardzo rewolucyjnym podejściem do sztuki aranżacji wnętrz.


kanapa w stylu art deco


Wpływ Art Deco


Art Deco odcisnęło wyraźne piętno na powstałym niewiele później stylu Streamline Moderne. Zachwyt nad geometrią został co prawda ograniczony do owali i łuków, ale w cenie pozostało umiłowanie funkcjonalności i proporcji.


Art Deco przez lata ewoluowało, podobnie jak Streamline Moderne, i dziś możemy się cieszyć jego nową, nieco inną od pierwotnej, bardzo luksusową odsłoną. Wnętrza Art Deco uważane są za designerskie i jako takie bardzo luksusowe.


Rola stylu Art Deco w Hollywood


Funkcjonalny i dekoracyjny styl Art Deco bardzo szybko stał się modny i pożądany. Nie mogło go zabraknąć na ekranach światowego kina, a także w domach świeżo wykreowanych gwiazd zamieszkałych w Hollywood.  Do dziś za „twarze” hollywoodzkiej odmiany Art Deco uważa się Clarka Gable’a i Marlenę Dietrich.


Wysoce dekoracyjne i bogato zdobione Art Deco


Chociaż Art Deco początkowo miało być sztuką użytkową (tak też tłumaczy się dosłownie jego nazwę), dziś kojarzone jest z wysublimowanymi dekoracjami i zdobieniami, którym chwilami bliżej do strojnego stylu glamour. To, co różni te style, to wizualna lekkość. Glamour to blask i przepych, Art Deco mimo dekoracyjnego wyglądu i zdobień w kolorze złota zachowuje przede wszystkim funkcjonalny charakter. Tu każdy przedmiot dekoracyjny jest jednocześnie użytkowym.


Rola stylu Art Deco


Włączenie stylu Art Deco do domu


Jak stworzyć wnętrze w stylu Art Deco? Umiejętne łączenie antyków z nowoczesnymi meblami, lśniące fronty mebli, błyszczące dodatki, drewniana lub kamienna podłoga (dobrze sprawdzą się wszelkie imitacje marmuru), luksusowe tkaniny. Art Deco z jednej strony mocno nawiązuje do tradycji, z drugiej równie chętnie wybiega do przodu, przełamując trendy i tworząc nowe standardy w dekorowaniu wnętrz. Tu nie dziwi klasyczna konsola obok awangardowej szafy.


Ściany w stylu Art Deco - jakie wzorce


Chociaż Art Deco przywiązuje dużą wagę do funkcjonalności, nie zapomina o dekoracjach wszędzie tam, gdzie znajdzie się na nie miejsce, także na ścianach. Klasycznym sposobem na udekorowanie ścian w stylu Art Deco są luksusowe tapety stylistyką nawiązujące do lat dwudziestych ubiegłego wieku. W dobrym tonie będzie także wykorzystanie nowoczesnych tapet z motywami florystycznymi, jak i faunistycznymi. Tu inspiracji warto szukać we wzorach tropikalnych, duże kwiaty, kolorowe ptaki, liście palmowe jak najbardziej wpiszą się w nurt Art Deco.


Art deco meble i komoda w stylu streamline


Charakterystyczne dla stylu Art Deco są obło zakończone meble – tu po raz kolejny widać bliski związek ze stylem Streamline Moderne. Meble obiciowe mają wyraźne złagodzoną linię, nierzadko wręcz sprowadzoną do owalu, jak to ma miejsce w przypadku oparć krzeseł. Kanapy, sofy i fotele są miękkie, szerokie, wygodne, rozłożyste.


Komoda w stylu streamline jest niska i bardzo szeroka, wyraźnie nawiązuje do proporcji okrętowych. Świadczą o tym także lekko zaokrąglone boki. Podobnie prezentują się biurka Art Deco. Są wyjątkowo szerokie i mogą się pochwalić dużą liczbą szuflad.