SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI: +48 33 810 70 24

Jak wybrać nowoczesną lampę do salonu? Zaprojektuj swoje wnętrze, aby imponowało stylem

Poniedziałek, 30 stycznia, 2023 01:27

Wybór lampy do salonu jest zadaniem, któremu powinniśmy poświęcić odpowiednio dużo czasu, by wybrać mądrze. To, w jaki sposób będzie oświetlony nasz salon to bowiem decyzja na kilka najbliższych lat. Warto więc wziąć pod uwagę istotne czynniki, które będą mieć wpływ na komfort korzystania z salonu. To właśnie tam bowiem spędzamy najwięcej czasu po powrocie do domu. O tym na co zwracać uwagę podczas wyboru lampy do salonu, jakie lampy są najbardziej popularne w tym sezonie oraz jak dobrać barwę światła, dowiesz się z poniższego materiału. Zapraszamy do lektury.

Wielofunkcyjność i skuteczność, czyli co wziąć pod uwagę podczas wyboru lampy do salonu?

Wybierając lampę do salonu sprawdźmy przede wszystkim czy będzie ona pełniła swoją funkcję. W salonie najczęściej decydujemy się na kilka źródeł światła, które oświetlić konkretną część salonu. Gdy mowa o strefie wypoczynkowej, warto postawić na delikatne, rozproszone światło o ciepłej warstwie, które pozwoli nam zrelaksować się po całym dniu, siadając na kanapie. Gdy mowa o oświetleniu stołu jadalnianego, który często znajduje się właśnie w salonie, światło powinno być nieco mocniejsze. Warto również zwrócić uwagę na tzw. światło dekoracyjne, a więc takie punkty świetlne, które mają dodać naszemu wnętrzu przytulności, aniżeli go dodatkowo rozświetlać.

Nowoczesna lampa do salonu w stylu Glamour

Rodzaje oświetlenia, które warto rozważyć aranżując nowoczesny i stylowy salon

Obecnie na rynku znajdziemy wiele rodzajów oświetlenia, które możemy wykorzystać w naszym salonie. Wciąż do najpopularniejszych należą lampy wiszące. Te dzisiaj możemy znaleźć w różnych rodzajach i modelach, od klasycznych żyrandoli na art deco kończąc. Na salonach królują dzisiaj kryształy, szkło i zdobienia, które doskonale odbijają światło. Równie istotnym źródłem światła są tzw. lampy stojące, a więc takie, które możemy ustawić w dowolnie wybranym przez nas miejscu. W salonie możemy również postawić lampy stołowe a więc mniejsze źródła światła bądź zdecydować się na mini punkty świetlne, które najczęściej są możliwe do modyfikacji pod względem kątem ustawienia padania światła.

Nowoczesna lampa w salonie nadająca charakter wnętrzu

Lampa do salonu w stylu nowoczesnym, New York i klasycznym: jak dobrać lampę do stylu wnętrza?

We wnętrzu nowoczesnym doskonale sprawdzą się nowoczesne lampy. Nie jest to dużym zaskoczeniem, że takie wnętrza lubią jasne barwy i proste formy. Szukając więc lampy do naszego salonu w tym stylu spójrzmy odważnie w stronę nowoczesnych, prostych lamp wykonanych w kolorze bieli, srebra czy czerni. Doskonale sprawdzą się tutaj lampy wiszące ze szkła, stojące lampy o prostej, masywnej formie (na przykład na marmurowej podstawie) czy mniejsze punkty świetlne bez dodatkowych zdobień.

Minimalistyczna lampa w salonie z niepowtarzalnym charakterem

Sprawdź również nowoczesne plafony, które mogą rozświetlić Twoje wnętrze.

Baw się światłem i cieniem: ustawienie lampy w salonie a rozproszenie światła

W salonie najczęściej decydujemy się na kilka źródeł światła i jest to słuszna decyzja bowiem eksperci wskazują, że mówiąc o świetle możemy wymienić jego dwa rodzaje padania. Mowa tu o świetle rozproszonym i świetle skupionym. Światło rozproszone najczęściej oświetla większą powierzchnię i stanowi wiązkę światła o mniejszym natężeniu. To doskonały pomysł na nadanie wnętrzu nastroju. Z kolei światło skupione to światło, które pada w konkretnym miejscu i intensywnie je oświetla. Ten rodzaj światła sprawdzi się doskonale w miejscu, gdzie wykonujemy określone czynności wymagające od nas skupienia – np. pracę czy czytanie książek.

Nowoczesna lampa w salonie z biblioteczk a

Rozświetl swój salon – stylowe punkty świetlne jako elementy dekoracyjne

Punkty świetlne to kolejny rodzaj światła, na który warto postawić we wnętrzu. Mają bowiem one charakter dekoracyjny i pozwalają nam na wprowadzenie odpowiedniego nastroju do wnętrza. Takie punkty świetlne możemy modyfikować odpowiednio pod względem ustawienia, bawiąc się wiązkami światła, padającymi pod różnymi kątami. Dzięki temu możemy na przykład oświetlić ulubiony obraz bądź przestrzeń za telewizorem.

Szukasz pomysłu na urządzenie salonu? Sprawdź niebanalne dodatki do wnętrz!

Lampy szklane do salonu – nowoczesność w stylowym wydaniu

Szklane lampy to doskonały pomysł do salonu bowiem doskonale odbijają i rozpraszają one światło po całej powierzchni, nie dominując jej. Ich dodatkowych atutem jest to, że są eleganckie i stylowe, dlatego sprawdzą się w nowoczesnych wnętrzach. Taka lampa to wybór na lata, bowiem szkło nigdy nie wychodzi z mody. Kolejną zaletą lampy ze szkła jest fakt, że doskonale komponuje się z innymi elementami wystroju wnętrz, stanowiąc dla nich ciekawy kontrapunkt.

Lampa w salonie jako kontrapunkt

Pomysł na piękne i niebanalne źródło światła: kinkiety jako ozdoba salonu

Aranżując salon nie sposób nie wspomnieć o stylowych kinkietach. To płaskie lampy, które umieszczamy na ścianie, dające delikatne, rozproszone światło. Doskonale sprawdzą się jako element do podświetlenia obrazu, dekoracji ściennej czy sztukaterii w salonie. Dając rozproszone światło wprowadzają też do wnętrza dodatkowy, przytulny charakter. Dzięki temu nasz salon wyda się nie tylko bardziej stylowy, ale również będzie miejscem, do którego jeszcze chętniej będziemy wracać wieczorami, zwłaszcza zimowymi.

Lampa stojąca w salonie: element dekoracyjny i dopełnienie oświetlenia sufitowego

Szukając lamp, które doskonale wypełnią wnętrze światłem, najczęściej decydujemy się na oświetlenie sufitowe. Jednak jego dobrym dopełnieniem są również lampy stojące czyli podłogowe, które możemy dowolnie przenosić z miejsca w miejsce. Poza tym, że stanowią piękne elementy dekoracyjne w naszym salonie to są również praktyczne. Warto więc aranżując wnętrze, zdecydować się na kilka źródeł światła, w tym również w postaci lamp stojących.

Najpiękniejsze lampy do salonu znajdziesz w MyHoneyHome Concept, w którym profesjonalni doradcy pomogą znaleźć idealny model do Twojego wnętrza. Sprawdź również stylowe abażury do wnętrz.

stylowe abażury we wnetrzu

Jak dobrać barwę światła i moc żarówki w przypadku lap do pokoju dziennego?

W tym wypadku warto skorzystać ze wsparcia specjalistów, którzy pomogą nam w doborze odpowiedniej barwy światła i natężenia żarówki. Należy mieć na uwadze, że wyróżniamy światło zimne, neutralne i ciepłe. Zimne pobudza i sprzyja koncentracji. Najczęściej wykorzystuje się je w miejscach, gdzie wykonujemy pracę. Światło neutralne również wykazuje właściwości pobudzające, jednocześnie nie przekłamuje kolorów, w związku z czym doskonale sprawdzi się jako oświetlenie ogólne. Z kolei ciepłe światło dodaje przytulności wnętrzu. Pobudza wydzielanie melatoniny, czyli hormonu snu. Do salonu najczęściej wybieramy światło neutralne i ciepłe.

Sprawdź już dzisiaj żarówki dekoracyjne, które mogą odmienić Twoje wnętrze.