Mniej już nie znaczy więcej. Maksymalizm podbija rynek wnętrz


Przez długi czas w naszych domach gościł minimalizm. Ma on wiele zalet, aczkolwiek towarzysząca mu prostota zaczęła nudzić. Coraz częściej w polskich domach pojawiają się typowe dla wnętrz maksymalistycznych zasłony, miękkie sofy i fotele, dekoracyjne poduchy oraz mnóstwo stylowych elementów ozdobnych.Jeszcze więcej, czyli maksymalizm w salonie


Style maksymalistyczne opierają się w dużej mierze na ilości, wielkości i bogactwie. Jednym z pomieszczeń, w którym maksymalizm jest najbardziej widoczny jest salon. Nowocześnie urządzony posiada bogaty kącik wypoczynkowy, w którym królują piękne meble np. dwie kanapy, dwa stoliki kawowe i fotele. Maksymalistyczny salon to także bogate oświetlenie. W tym wypadku „bogate” nie oznacza tylko ilości punktów świetlnych ale również ich wygląd. Salon nie może obyć się bez kryształowego żyrandola i zdobionych kinkietów oraz lamp stojących.


Maksymalizm we wnętrzach - "Hedonizm i eskapizm"


Wnętrze minimalistyczne w swoim założeniu ma być przede wszystkim praktyczne. Zupełnie inaczej jest w przypadku wnętrz urządzonych maksymalistycznie. Ich zadaniem jest stworzenie przestrzeni przyjaznej mieszkańcom, sprzyjającej wypoczynkowi i oderwaniu się od szarej codzienności. Dlatego też wnętrza maksymalistyczne bardzo często opierają się na filozofii hedonistycznej i eskapizmie.


Hedonizm i eklektyzm


Nowa odsłona znanego eklektyzmu


Minimalizm w aranżacji wnętrz bardzo ogranicza możliwości twórcze projektantów. Zupełnie inaczej jest w maksymalizmie, gdzie projektanci mogą popuścić wodze fantazji. Dzięki temu łączą w sobie w zupełnie nieoczekiwany sposób różne style, co sprawia, że powstają wnętrza w nowej odsłonie eklektyzmu. Jako przykład można wskazać łączenie marokańskich dywanów, mebli w stylu nowojorskim i dodatków marynistycznych. Takie połączenie wydaje się niezbyt dobre, a w ostatecznym rozrachunku powstaje pomieszczenie, z którego nie chce się wychodzić.


Wyraziste kolory i dodatki widoczne na każdym kroku


O ile wnętrza minimalistyczne charakteryzowały się nie tylko oszczędnym gospodarowaniem przedmiotami ale także stonowaną kolorystyką, o tyle maksymalizm pozwala sobie także na zdecydowane i wyraziste kolory. Najczęściej tło we wnętrzach maksymalistycznych jest w kolorystyce stonowanej np. ściany malowane są na różne szarości i beże, natomiast dekoracyjne dodatki mają zdecydowaną kolorystykę. We wnętrzach maksymalistycznych można znaleźć dekoracyjne poduchy a także miękkie i poszyte koce oraz lejące zasłony. Uzupełnieniem tego rodzaju dekoracji są duże rośliny zielone umieszczone w pięknych donicach.


Wnętrze w stonowanych barwach


Dominacja jakościowych materiałów i niestandardowych kształtów


We wnętrzach urządzonych w stylach maksymalistycznych ważna jest nie tylko ilość przedmiotów ale także wysoka jakość używanych do ich wykonania materiałów. Można to zauważyć chociażby w przypadku barwnych tapet. Nowoczesne tapety nie są wykonywane z cienkiego papieru rozpadającego się w dłoniach. Specjalizujące się w produkcji doskonałych tapet firmy takie jak np. Son wykorzystują wysokiej klasy, gruby papier ale coraz częściej pojawiają się także tapety z tkanin oraz innych materiałów.


Materiałowe tapety


Zapomnijcie o stylu minimalistycznym we wnętrzach - to już minęło


Minimalizm, choć bardzo praktyczny, powoli odchodzi w niepamięć. Chcemy otaczać się pięknymi przedmiotami dobrej jakości. Dom na powrót ma stać się miejscem, gdzie chce się wracać, aby oderwać się od problemów i odpocząć w przyjemnej atmosferze.